Naczynie wzbiorcze – zabezpieczenie układu otwartego

Zabezpieczeniem układu otwartego jest naczynie wzbiorcze, które zabezpiecza płaszcz wodny przed przegrzaniem, niwelując możliwość wytworzenia się ciśnienia w płaszczu wodnym.

Naczynie wzbiorcze przejmuje objętość wody bez wzrostu ciśnienia, w momencie kiedy temperatura w płaszczu wodnym jest wysoka. Pływak, który znajduje się w naczyniu samoczynnie dopuszcza zimną wodę do płaszcza wodnego kominka.

Zabezpieczenie układu otwartego

Podłączenie naczynia wzbiorczego

 

Zasadę działania naczynia wzbiorczego można wytłumaczyć na przykładzie garnka z gotującą się wodą. Wraz ze wzrostem temperatury w wodzie zaczynają tworzyć się pęcherzyki powietrza. Im wyższa temperatura tym tych pęcherzyków jest więcej pojawia się również para oraz „bulgotanie”. Zjawiska te zanikają w momencie gdy dolejemy do garnka zimną wodę.

Na takiej zasadzie działa naczynie wzbiorcze, przejmując parę, „bulgotanie” i pęcherzyki powietrza jednocześnie schładza płaszcz zimną wodą.

Ostatnio dopuszczonym przez przepisy rozwiązaniem jest wężownica chłodząca, z pominięciem naczynia wzbiorczego. Niestety warunkiem koniecznym, aby spełniała swoją rolę jest stały dopływ wody. I od razu nasuwa nam się pytanie – Co się stanie, gdy ta woda nie zostanie dostarczona w momencie przegrzania się instalacji?
W przypadku gdy woda dostarczana jest przez hydrofor niestety takie zabezpieczenie nie zadziała w przypadku awarii sieci elektrycznej. Podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadku awarii sieci wodociągowej – woda nie zostanie dostarczona do wężownicy schładzającej.