System ogrzewania Smart CO Basic

System ogrzewania Smart CO Basic – poglądowy schemat instalacji

Przykładowa instalacja – system ogrzewania Smart CO dla domu z przyłączem gazowym

Bufor energii Combo Smart CO z kotłem gazowym oraz urządzeniem na paliwo stałe (drewno). System ogrzewania Smart CO dedykowany do nowobudowanych domów jednorodzinnych o powierzchni 90 – 300 m² z przyłączem gazu ziemnego. Wykorzystane źródła energii: gaz ziemny, biomasa (drewno).

Dla domu, który ma przyłącze gazowe oraz pomieszczenie kotłowni zalecamy zastosowanie zbiornika magazynującego ciepło Combo Smart CO I oraz Turbokominka®. Kocioł gazowy odzyskuje energię ze spalin (kondensacja) również przy ogrzewaniu ciepłej wody użytkowej (dodatkowe oszczędności).

kominek + kocioł gazowy

System ogrzewania Smart CO obejmujący kominek + kocioł gazowy

Główne źródło energii:

 • Kocioł gazowy kondensacyjny

Źródło uzupełniające:

 • Turbokominek® z płaszczem wodnym UZ

Magazyn energii:

 • Zbiornik Combo Smart CO I o pojemności 300 l

Dom jednorodzinny jest wyposażony w 2 źródła energii. Sercem układu jest zbiornik buforujący ciepło Smart CO Combo I o pojemności 300 l, który magazynuje energię. Gazowy kocioł kondensacyjny jest głównym źródłem energii, który automatycznie podtrzymuje temperaturę w pomieszczeniach. Turbokominek® na drewno jest podłączony do bufora Smart CO Combo. Paląc w kominku nagrzewamy bufor energii, z którego energia jest stopniowo pobierana do ogrzewania pomieszczeń. Podłączenie do bufora umożliwia zastosowanie Turbokominka® większej mocy i pozwala na intensywne palenie. W czasie eksploatacji automatyka Turbokominka® blokuje kocioł gazowy aby uniknąć dublowania się strumieni ciepła. Woda jest podgrzewana w sposób przepływowy przez wymiennik ze stali nierdzewnej w buforze.

Jakie korzyści ma inwestor?

system ogrzewania smartOszczędności eksploatacyjne
System zintegrowany z buforem i Turbokominkiem® pozwala na zaoszczędzenie ponad 60% kosztów w porównaniu do ogrzewania samym gazem. W przypadku częstszego korzystania z drewna oszczędności mogą być większe. Energia do ogrzewania pomieszczeń i cwu jest wykorzystywana optymalnie. Zastosowanie bufora Smart CO Combo umożliwia osiągnięcie dodatkowych oszczędności poprzez zjawisko kondensacji przy podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej.

bezpieczenstwo-energetyczne160Bezpieczeństwo energetyczne
Energia cieplna jest magazynowana w zbiorniku. Dlatego w kominku można palić krócej a intensywniej. Nie ma ryzyka przegrzania instalacji, a energia z kotła jest wykorzystywana optymalnie.

efektywnosc160Gwarancja poprawnego działania
Combo Smart CO pełni funkcję bufora, sprzęgła instalacyjnego i wymiennika energii. W połączeniu z Duo Smart CO (grupy pompowe + rozdzielacz) stabilizuje pracę instalacji.

swieża wodaŚwieża woda użytkowa
Woda użytkowa jest ogrzewana w sposób przepływowy. Woda znajdująca się w buforze jest jedynie „medium grzewczym” i nie miesza się z „wodą ciepłą”. Ma to pozytywny wpływ na jakość wody, z której na co dzień korzystamy.

Po stronie Makroterm

 • Combo Smart CO
 • Duo Smart CO
 • Sterowanie T-Smart CO
 • Indywidualne porady
 • Kompletacja urządzeń i akcesoria
 • Turbokominki z płaszczem wodnym, o mocy 10-36 kW, ponad 150 modeli

Makroterm oferuje także kompletne gotowe pakiety oraz rozwiązania na indywidualne zamówienie (szyte na miarę).

Po stronie Instalatora

 • Dobór innych źródeł ciepła
 • Dobór grzejników
 • Dobór ogrzewania podłogowego
 • Dobór zasobnika ciepłej wody
 • Dobór akcesoriów montażowych

Pobierz prezentację na temat domowego węzła Smart CO (pdf, 2,7 MB) 

Domowy węzeł Smart CO

Wyślij zapytanie

Podaj nam swoje dane kontaktowe

Telefon: *
E-mail(wymagane): *

Kopia wiadomości zostanie wysłana na ten adres.

Przekazując swoje dane wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych i marketingowych przez firmę Makroterm.