Ogrzewanie kominkowe-schematy instalacji z kominkiem wodnym

Decydując się na ogrzewanie kominkowe trzeba rozważyć wybór głównego źródła ciepła. Kominek z płaszczem wodnym przy montażu instalacji traktowany jest jako uzupełniające urządzenie dostarczające energię cieplną. Jednak w okresie grzewczym, kiedy rozpalamy w kominku może, a nawet powinien, przejąć on rolę pierwszorzędnego źródła ciepła.

Nowoczesne sterowanie kominka, takie jak T-COM Digital czy T-COM Plus umożliwia zablokowanie pracy drugiego urządzenia grzewczego – czy to jest kocioł gazowy, olejowy, elektryczny, czy pompa ciepła. Ogrzewanie kominkowe, choć w sensie ogólnym nie jest oparte tylko o pobieranie ciepła z kominka, przechodzi wtedy tryb zasilania energią cieplną pozyskaną wyłącznie ze spalania drewna.

Ogrzewanie kominkowe-schematy instalacji z buforem

Aby to ciepło efektywnie i ekonomicznie spożytkować, najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie zarówno kominka, jak i drugiego urządzenia do domowego węzła ciepła Smart CO, który umożliwia buforowanie energii i dystrybucję na obiegi grzewcze oraz na potrzeby CWU. Poniżej przedstawiamy schematy instalacji ogrzewania z zastosowaniem kominka z płaszczem wodnym.

Ogrzewanie kominkowe-schematy instalacji: kominek pracujący w układzie zamkniętym z buforem ciepła z funkcją CWU

Ogrzewanie kominkowe-schematy instalacji: kominek pracujący w układzie otwartym z buforem ciepła z funkcją CWU