Zabezpieczenie układu otwartego przez naczynie wzbiorcze

Zabezpieczenie układu otwartego z kominkiem z płaszczem wodnym opiera się na instalacji naczynia wzbiorczego, które chroni płaszcz wodny przed przegrzaniem, niwelując możliwość wytworzenia się ciśnienia w płaszczu wodnym.

Zabezpieczenie układu otwartego – sprawdzone rozwiązanie

Naczynie wzbiorcze przejmuje objętość wody bez wzrostu ciśnienia, w momencie kiedy temperatura w płaszczu wodnym jest wysoka. Pływak, który znajduje się w naczyniu samoczynnie dopuszcza zimną wodę do płaszcza wodnego kominka.

Zabezpieczenie układu otwartego

Zabezpieczenie układu otwartego -podłączenie naczynia wzbiorczego

 

Zasadę działania naczynia wzbiorczego można wytłumaczyć na przykładzie garnka z gotującą się wodą. Wraz ze wzrostem temperatury w wodzie zaczynają tworzyć się pęcherzyki powietrza. Im wyższa temperatura tym tych pęcherzyków jest więcej pojawia się również para oraz „bulgotanie”. Zjawiska te zanikają w momencie gdy dolejemy do garnka zimną wodę.

Na takiej zasadzie działa naczynie wzbiorcze, przejmując parę, „bulgotanie” i pęcherzyki powietrza jednocześnie schładza płaszcz zimną wodą.

Zabezpieczenie układu otwartego – aternatywne rozwiązanie?

Późniejszym dopuszczonym przez przepisy rozwiązaniem jest wężownica chłodząca, z pominięciem naczynia wzbiorczego. Niestety warunkiem koniecznym, aby spełniała swoją rolę jest stały dopływ wody. Wymóg ten od razu stawia w wątpliwość następującą kwestię: co się stanie, gdy ta woda nie zostanie dostarczona w momencie przegrzania się instalacji?

W przypadku gdy woda dostarczana jest przez hydrofor niestety takie zabezpieczenie nie zadziała w przypadku awarii sieci elektrycznej. Podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadku awarii sieci wodociągowej – woda nie zostanie dostarczona do wężownicy schładzającej.

Zobacz również: