System ogrzewania w oparciu o Integrator Smart CO BasicDomowy węzeł cieplny Integrator Smart CO Basic to najprostsza forma integracji źródeł ciepła. System ogrzewania Smart CO Basic opiera się na dowolnych źródłach w układzie zamkniętym, takich jak kocioł (piec) gazowy, kocioł (piec) elektryczny, kocioł (piec) olejowy, czy pompa ciepła typu Split. Ponadto można zintegrować takie źródła ciepła, jak kominek z płaszczem wodnym pracujący w układzie zamkniętym, kocioł na pellet czy ekogroszek. Na potrzeby takiego podłączenia wykorzystuje się warstwowanie ciepła.

System ogrzewania w oparciu o Integrator Smart CO dedykowany jest do domów jednorodzinnych o powierzchni 90 – 300 m² (nowe budownictwo) z przyłączem gazu ziemnego lub bez. Kompaktowy bank ciepła Combo Smart CO zapewni energię dla całej instalacji. 2 m wysokości zbiornika pozwala zainstalować praktycznie w każdym domu. Również niewielkie wymiary układu grup pompowych i rozdzielacza umożliwia minimalizację pomieszczenia kotłowni CO.

Przykładowa instalacja – system ogrzewania w oparciu o Integrator Smart CO dla domu z przyłączem gazowym i ogrzewaniem kominkowym

Aby wdrożyć najprostsze ogrzewanie kominkowe, dla domu, który ma przyłącze gazowe oraz pomieszczenie kotłowni, proponujemy układ wyposażony w:

 • domowy węzeł cieplny Integrator Smart CO
 • kocioł (piec) gazowy kondensacyjny (odzyskuje energię ze spalin)
 • urządzenie na paliwo stałe tu: kominek z płaszczem wodnym

System ogrzewania z kotłem gazowym i kominkiem – poglądowy schemat instalacji

System ogrzewania Smart CO: kominek + kocioł gazowy

System ogrzewania w oparciu o Integrator Smart CO Basic: kominek + kocioł gazowy

Główne źródło energii:

 • Kocioł gazowy kondensacyjny

Źródło uzupełniające:

 • Turbokominek® z płaszczem wodnym UZ

Magazyn energii:

 • Integrator Smart CO: zbiornik multiwalentny Combo Smart CO I o pojemności 300 l

Prawidłowe przepływy w układzie grzewczym zapewnia:

 • Integrator Smart CO: zestaw grup pompowych z rozdzielaczem Duo Smart CO

Sercem układu jest zbiornik buforujący ciepło Smart CO Combo I o pojemności 300 l, który magazynuje energię. Gazowy kocioł kondensacyjny jest głównym źródłem energii, który automatycznie podtrzymuje temperaturę w pomieszczeniach. Turbokominek® na drewno jest podłączony do bufora Smart CO Combo. Paląc w kominku nagrzewamy nasz bank ciepła, z którego energia jest stopniowo pobierana do ogrzewania pomieszczeń. Podłączenie do bufora umożliwia zastosowanie Turbokominka® większej mocy i pozwala na intensywne palenie. W czasie eksploatacji automatyka Turbokominka® blokuje kocioł gazowy aby uniknąć dublowania się strumieni ciepła. Woda jest podgrzewana w sposób przepływowy przez wymiennik ze stali nierdzewnej w buforze.

Jakie korzyści ma inwestor?

system ogrzewania smartOszczędności eksploatacyjne
System Smart CO zintegrowany z kotłem gazowym i Turbokominkiem® pozwala na zaoszczędzenie ponad 60% kosztów w porównaniu do ogrzewania samym gazem. W przypadku częstszego korzystania z drewna oszczędności mogą być większe. Energia do ogrzewania pomieszczeń i cwu jest wykorzystywana optymalnie. Zastosowanie bufora Smart CO Combo umożliwia osiągnięcie dodatkowych oszczędności poprzez zjawisko kondensacji przy podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej.

bezpieczenstwo-energetyczne160Bezpieczeństwo energetyczne
Energia cieplna jest magazynowana w zbiorniku. Dlatego w kominku można palić krócej a intensywniej. Nie ma ryzyka przegrzania instalacji, a energia z kotła jest wykorzystywana optymalnie.

efektywnosc160Gwarancja poprawnego działania
Combo Smart CO pełni funkcję bufora, sprzęgła instalacyjnego i wymiennika energii. W połączeniu z Duo Smart CO (grupy pompowe + rozdzielacz) stabilizuje pracę instalacji.

swieża wodaŚwieża woda użytkowa
Woda użytkowa jest ogrzewana w sposób przepływowy. Woda znajdująca się w buforze jest jedynie „medium grzewczym” i nie miesza się z „wodą ciepłą”. Ma to pozytywny wpływ na jakość wody, z której na co dzień korzystamy.

Po stronie Makroterm

 • Integrator Smart CO
 • Indywidualne porady
 • Kompletacja urządzeń i akcesoria
 • Turbokominki z płaszczem wodnym, o mocy 10-36 kW, ponad 150 modeli

Makroterm oferuje także kompletne gotowe pakiety oraz rozwiązania na indywidualne zamówienie (szyte na miarę).

Po stronie Instalatora

 • Dobór innych źródeł ciepła
 • Dobór grzejników
 • Dobór ogrzewania podłogowego
 • Dobór zasobnika ciepłej wody
 • Dobór akcesoriów montażowych

System ogrzewania – inne przykłady zastosowania Integratora Smart CO Basic

Pobierz broszurę na temat Integratora Smart CO 

Integrator Smart CO (PDF)

Pobierz specyfikację techniczną Integratora Smart CO 

Specyfikacja Integratora Smart CO Basic (PDF)

Pobierz cennik wariantów Integratora Smart CO 

Cennik Integratora Smart CO (PDF)

 

[formularz tytul=”Ze strony Integrator Smart CO Basic”]